2012 Yılı
1) Metal Borhidrürlerin sentezlenmesi ve hidrojen çevriminde kullanımı:

Gazi Üniversitesi ile birlikte yürütülen laboratuar çalışmaları tamamlanmıştır. Metal borhidrürlerin üretimi ve saflaştırılması gerçekleştirilmiştir. Hidrojenin geri kazanımı çalışmaları yapılmıştır. Test çalışmalarında kullanılmak üzere Pilot ölçekli bir reaktör imal ettirilmiştir. 

2) Bor İle Yapılandırılmış Beton, Asfalt Yüzeyler için Nanokaplama Uygulamaları:

Çalışmalar sonucunda, beton yüzeyler için su ve yağ itici, fotokatalitik, tuz kusma, leke, aşınma ve küf direnci yüksek uzun ömürlü nanokompozit kaplama malzemesinin sentezi geliştirilmiştir. Pilot ölçekli üretimi başarıyla gerçekleştirilmiştir.
 
3) Üleksitten SO2 Gazı Geçirilerek Borik Asit Ve Na2SO3 Üretimi:

Çankırı Karatekin Üniversitesinden Prof.Dr. Muhtar KOCAKERİM danışmanlığında sürdürülen laboratuvar çalışmaları ve Bandırma Bor ve Asit Fabrikaları İşletme Müdürlüğü bünyesinde kurulan pilot tesiste yapılan denemeler sonucunda, üleksit cevherinden SO2 gazı ile ortalama %55-56 B2O3 içeren borik asit üretilebildiği tespit edilmiştir. 

4) Kırka Bor Atıklarında Hafif Agrega Üretimi ve Karakterizasyonu: 

Eskişehir Anadolu Üniversitesi Seramik Araştırma Merkezi (SAM) A.Ş. ile 03.11.2011 tarihinde imzalanan sözleşme çerçevesinde yapılan çalışmalar sonucunda hazırlanan nihai rapor incelenmek üzere elektronik ortamda tarafımıza gönderilmiş olup, rapor uygun olarak değerlendirilmiş ve proje tamamlanmıştır. Rapordan bazı önemli sonuçlar;
 
  • İstenilen özelliklerde elde edilen agregalar ile hazırlanan beton denemelerinde düşük yoğunluklu betonların elde edilebileceği,
  • İdeal atık ve katkı kullanımı ile istenilen özelliklerde hafif agrega üretiminin laboratuar boyutlu üretiminin sağlanabileceği belirlenmiştir.
Paylaş
Paylaş
  |   Yazdır