BANDIRMA
Anasayfa > BANDIRMA

Balıkesir’den Dünyaya Taşınan Değer: Bor

 

Balıkesir’in Bandırma ilçesinde 1967 yılında kurulumu tamamlanan Bandırma Bor ve Asit Fabrikaları İşletme Müdürlüğü, bor madenlerini işleyerek yüksek katma değerli, kaliteli ve sürdürülebilir rafine bor ürünlerine dönüştürmektedir. Dünya bor rezervinin %73’ünü elinde bulunduran Türkiye’nin en önemli bor ürünleri üretim merkezlerinden biri olan Bandırma Bor ve Asit Fabrikaları İşletme Müdürlüğü, Bandırma Limanı aracılığıyla bor ürünlerinin global alanda pazara sunarak Türkiye ve dünya ekonomisinin büyümesine katkı sağlamaktadır.

Eti Maden İşletmeleri Genel Müdürlüğü’ne bağlı diğer işletmelerin uhdesinde bulunan sahalardan çıkarılan tinkal ve kolemanit; Bandırma Bor ve Asit Fabrikaları İşletme Müdürlüğü’nde işlenerek Borik Asit, Etibor-48, Boraks Dekahidrat/Boraks Pentahidrat, Öğütülmüş Kolemanit, Susuz Boraks, Etidot-67, Çinko Borat, Bor Oksit (Amorf ve Camsı) olarak kullanıma hazır hale getiriliyor. Ar – Ge çalışmalarıyla birlikte ürün portföyünü sürekli geliştiren Eti Maden; Boraks dekahidrat, boraks pentahidrat ve borik asitten üretilen Amorf boroksit, camsı boroksit, susuz boraks ve Etidot-67 ve Çinko Borat üretimini uluslararası kalite standartlarında ileri teknolojiyle yüksek verimli hale getirmektedir.

Borda Yüksek Kalite

Bandırma Bor ve Asit Fabrikaları İşletme Müdürlüğü artan üretim kapasitesiyle yılda yaklaşık 400.000 ton rafine bor ürünü üretimi gerçekleştirmektedir. Yılda 900 bin tondan fazla ihracatın gerçekleştiği Bandırma Liman Tesisleri ise 2014 yılında Bandırma Lojistik Birimi adı altında Merkez Teşkilatına bağlanarak, Bandırma Bor ve Asit Fabrikaları İşletme Müdürlüğü ile birlikte Türkiye’nin global mecralardaki önemli temsilcilerinden biridir. İşletme bünyesinde geliştirilen teknolojilerle kristalizatör ve tikner gibi ekipmanların yapımı gerçekleştirilmektedir. Ayrıca  akredite edilmiş laboratuvarlarda yapılan çalışmalarda üretim proseslerinin iyileştirilmesi ve verimliliğin arttırılması hedeflenmektedir

Çevreye duyarlı üretim anlayışıyla Bandırma Bor ve Asit Fabrikaları İşletme Müdürlüğü, tesislerde oluşabilecek tozunma ve hava kirliliğine karşı önlemler almaktadır. Yükleme alanı modernizasyonu ile lojistik ve dağıtım ağının iyileştirme çalışmalarıyla üstün lojistik ve dağıtım ağına ulaşmayı hedeflemektedir. Ayrıca, kendi enerjisini fabrika içerisinde kurulan tesislerden karşılayan Bandırma Asit ve Bor Fabrikaları İşletme Müdürlüğü hem enerji tasarrufu hem de ekonomiye katkı sağlamaktadır.

Tüm paydaşların memnuniyeti doğrultusunda mükemmeli hedefleyen Bandırma Bor ve Asit Fabrikaları İşletmeleri Müdürlüğü, sahip olduğu kalite, enerji, çevre, iş sağlığı ve güvenliği yönetim sistemi ve akredite laboratuvar belgeleri ile hizmette kalite anlayışını güçlü referanslarla desteklemektedir.

Güncellenme Tarihi: 2019-02-25 21:05:10

Genel Müdürlük
Kızılırmak Mahallesi 1443. Cadde No:5 06530 Çukurambar-Çankaya/ANKARA
Telefon
+90 (312) 294 20 00
+90 (312) 230 71 84
Kep
etimaden@hs01.kep.tr
© 2024 Eti Maden