EMET
Anasayfa > EMET

Dünyanın En Büyük Kolemanit Rezervi

 

Kütahya’nın Emet ilçesinde 1958 yılında kurulan Emet Bor İşletme Müdürlüğü; Hisarcık ve Espey olmak üzere 2 açık ocaktan kolemanit cevheri üretimi gerçekleştirmektedir. Dünyanın en büyük ve en önemli kolemanit rezervleri olan Hisarcık-Espey formasyonu, dünya rezervlerinin yaklaşık %40’ını oluştururken, Türkiye’deki rezervlerinin ise %55’ini oluşturmaktadır. Bor üretiminde entegre tesislere sahip olan müdürlük, açık ocaklardan çıkarılan kolemanit cevheri fiziksel zenginleştirme için konstantratörlere beslenmektedir. Üretilen konsantre kolemanit, değirmenlerde istenilen boyutlarda öğütülerek öğütülmüş ürün haline getirilmektedir. Sonrasında ise reaksiyon, filtrasyon, kristalizasyon ve kurutma işlemlerinden geçirilerek sektörde önemli bir yeri olan borik asite dönüştürülmektedir. Borik asit; göz, kulak, cilt tedavisinde, haşere ve böcek ilacı yapımında, fiberglass, LCD ekran, Prexy cam üretiminde ve yanmaya dayanıklı kıyafetlerin üretiminde etkin rol oynamaktadır.

İnovasyon Odaklı Üretimlerle Yaygın Kullanım Alanları

Emet Bor İşletme Müdürlüğü’nde bor ürünlerinin talep doğrultusunda üretiminin arttırılması amacıyla yapılan yatırımlar sonucunda, 2005 yılında 1. borik asit tesisini, 2011 yılında 2. borik asit tesisini ve 2015 yılında özel spektli ürünlerin üretildiği Çok Amaçlı Borik Asit Tesisini devreye almıştır. Bu doğrultuda, yıllık borik asit üretim kapasitesi 290 bin tona çıkarılarak borik asit talepleri, en verimli şekilde karşılanmaktadır. Sektöründe uzmanlaşan 1500’e yakın personeli ile 1638 hektar yerleşim alanında başta bor ve bor ürünleri olmak üzere madencilik, kimya ve lojistik faaliyetlerini uluslararası kalite standartlarında son teknolojiyle yürütmektedir. İnovasyon odaklı üretim planı ile katma değeri yüksek, kalite ve sürdürülebilir ürünler üretimine ara verilmeden devam edilmektedir.

Uluslararası Referanslarla Yüksek Verimli Bor

Türkiye’nin yükselen değeri Eti Maden’in en önemli tesislerinden olan Emet Bor İşletme Müdürlüğü (kalite, çevre, enerji, iş sağlığı ve güvenliği yönetim sistemi, akredite laboratuvar belgeleri ile gerekli çevre izin belgeleri çerçevesinde önemli projeler ve faaliyetler yürütmektedir.  Uluslararası standartlarda yüksek teknolojiyle verimli, karlı ve sürdürülebilir bor ve bor ürünleri üreten Emet Bor İşletme Müdürlüğü; çevre bilincini ön planda tutarak, mevcut ocakların çevresinde yapılan ağaçlandırma çalışmalarıyla doğanın ve doğal hayatın korunmasına yüksek duyarlılık göstermektedir.

Dünyanın en büyük kolemanit rezervlerine sahip olan Emet Bor İşletme Müdürlüğü’nde borik asit, konsantre kolemanit, Eticol- Ceramic ürünleri üretilmektedir. Üretilen ürünlerin bir bölümü Emet işletmesinde değerlendirilirken bir bölümü de bor ve bor ürünlerinin Türkiye’nin lojistik üssü haline gelen (Balıkesir) Bandırma Bor ve Asit Fabrikaları İşletme Müdürlüğüne gönderilmektedir.

Güncellenme Tarihi: 2019-02-25 21:04:40

Genel Müdürlük
Kızılırmak Mahallesi 1443. Cadde No:5 06530 Çukurambar-Çankaya/ANKARA
Telefon
+90 (312) 294 20 00
+90 (312) 230 71 84
Kep
etimaden@hs01.kep.tr
© 2024 Eti Maden