Yeni Bor Stratejisini Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak Açıkladı!
Anasayfa > Haberler > Yeni Bor Stratejisini Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak Açıkladı!
07
06
2018

 

 

Borun Geleceği İçin İmzalar Atıldı! 

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak, 'Yeni Bor Stratejisi Tanıtımı ve Teknoloji Transferi Mutabakatı İmza Töreni'nde iki firma ile protokol imzalanacağını ve Balıkesir'e kurulacak olan bor karbür tesisinin müjdesini verdi.  

BALIKESİR'DE YÜKSEK TEKNOLOJİLİ BOR KARBÜR ÜRETİM TESİSİ 

Dünya Bor Lideri Eti Maden’in gelecek vizyonuyla birlikte Türkiye’nin en değerli yer altı kaynağını dış pazara açılarak Türkiye ve dünya ekonomisine katkı sunmaya devam edecek. İmza töreninde önemli açıklamalarda bulunan Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak “Eti Maden ve dünyanın bor teknolojileri alanında en büyük firmalarından birisi olan Çinli Dalian Jinma ile iş birliği protokolü imzalayacak. Bu protokol ile Balıkesir'de yüksek teknoloji bor karbür üretim tesisi kuracağız. Bu tesis ile bor karbüre dayalı yüksek katma değerli ürünler geliştirecek olan teknolojiyi ülkemize kazandırmış olacağız. Bor karbür, madenden çıkan borun katma değerini 2 bin kata artıracak bir teknoloji. Ham madde olarak tonu 200 dolardan başlayıp, yüksek teknolojili ürüne dönüştüğünde yaklaşık 400 bin dolara kadar çıkan bir katma değer oluşuyor. " diye konuştu.  

DÜNYANIN EN KALİTELİ HAM MADDE ÜRÜNÜ: KOLEMANİT BOR

İmza töreninde Türkiye’de çıkarılan bor cevherini de tanıtan Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak “Sol tarafta, kolemanit bor dediğimiz, Türkiye'de dünyanın en kaliteli ham madde ürünü, dünya ortalama pazarı 200 dolar civarında. Bunu işleyerek ve rafine ederek toz haline, borik asit dediğimiz hale dönüştürdüğümüzde, dünya piyasasında tonu 600 dolar civarı olan bir ürün halini alıyor. Bundan sonraki süreç, sağdaki masada dünyada elmastan sonra en sert ve dayanıklı element olan bor karbür ingot. Borik asit bor karbüre dönüştüğünde, toz halleriyle birlikte sanayi ve endüstride tonu yaklaşık 40 bin dolara kadar olan mamul dediğimiz ürüne dönüşüyor. Bunu yeni teknolojilerle de işleyerek levhalar şeklinde ürüne dönüştürdüğümüzde, burada zırh levhalar, eğimli ve kıvrımlı olanların özellikle helikopter zırhlarında, silindir boru ve ince olan nükleer santral nötron tutucuları ve soğutmada, zırh ve yelek dediğimiz mukavemeti en dayanıklı ama müthiş derecede hafif olan ve özellikle savunma sanayimizdeki en stratejik ürüne dönüştürüp iki şeyi başarıyoruz. Yani, ham madde olarak tonu 200 dolardan başlayıp, yüksek teknolojili ürüne dönüştüğünde yaklaşık 400 bin dolara kadar çıkan bir katma değer oluşuyor. Bor karbür, yıllık on binlerce tonluk dev bir pazar büyüklüğüne sahip ve her yıl en hızlı büyüyen pazarların başında geliyor." dedi.  

SAVUNMA SANAYİSİNE BOR KARBÜR KATKISI

Türkiye’nin yeni ihracat adımları arasında olan bor karbür ile ilgili “Kalitesi ile dünyada Türkiye'nin adıyla anılan, örnek ve öncü sektörlerinden biri olacak. Bor karbür özellikle savunma sanayimizin geliştirilmesi ve yerlilik oranının daha da artırılması adına kritik bir önem taşıyor. Bor karbür düşük yoğunluğu ve yüksek ısıya dayanma özelliği ile savunma sanayimizin güçlenmesine katkıda bulunacak. Özellikle taktik araçlar, helikopterler, uçaklar, hafif zırhlı araçlar ve personel koruyucu yeleklerde kullanılan bor karbürün Türkiye'de üretilmesi ile savunma sanayimiz açısından da önemli bir adım atacağız.” değerlendirmelerinde bulundu.  

2017 YILINDA 2.2 MİLYON SATIŞ

Dünya Bor Liderliğini 2017 yılında 2.2 milyon satış rakamı ile perçinleyen Eti Maden’in yüksek teknoloji ile donatılmış tesislerinde ferro bor ve bor nitrür alanlarındaki çalışmalarının da devam edeceğini aktaran Albayrak; ferro borun yüksek kalitede manyetik malzeme üretimi ve yüksek dayanıklılıkta çelik üretimi kapasitesi sağlayacağını söyledi.  

2017 YILININ PAZAR LİDERİ: ETİ MADEN

Bor rezervlerinin %73’ten %80’e kadar çıkarmayı hedeflediklerini aktaran Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak “ Eti Maden 2017'de 2,2 milyon ton satış gerçekleştirerek küresel pazarın yüzde 57'sini tek başına domine etti. 16 yıldır ne yaptıysak hep milletimiz için yaptık. Gençlerimize inanarak yaptık. Yıllardır milletimizin gündeminde olan bor madenine işte böyle sahip çıkıyoruz. Biz bu tarihi adımı atarken, Türkiye'ye sözde vaatlerde bulunanların beyannamelerinde bor ya hiç geçmiyor, ya da yıllardır tekrar edildiği, kalıplaşmış iki cümle içerisinde kullanılıyor. Milletimizin, kendi değerlerine kimlerin sahip çıktığının, 'Büyük ve Güçlü Türkiye' hedefi için kimlerin projeler, stratejiler geliştirdiğinin farkında olduğuna inanıyoruz. Bizim yolumuz teknoloji yolu. Bizim yolumuz dünya ile en ileri teknolojilerde rekabet yolu. Bu hedefleri, bu projeleri milletimize armağan ve emanet ediyoruz. Onların en iyi şekilde sahip çıkacaklarına inanıyoruz." dedi. Törende Eti Maden Genel Müdürü ve Yönetim Kurulu Başkanı Serkan Keleşer ile Dalian Jinma Üst Yöneticisi Wang Yanhe tarafından "Teknoloji Transferi Mutabakatı" imzalandı.  

DÜNYA BOR LİDERİ ETİ MADEN, TÜRKİYE EKONOMİSİNE DEĞER KATMAYA DEVAM EDİYOR!

 

Güncellenme Tarihi: 2018-07-30 10:05:36

Genel Müdürlük
Kızılırmak Mahallesi 1443. Cadde No:5 06530 Çukurambar-Çankaya/ANKARA
Telefon
+90 (312) 294 20 00
+90 (312) 230 71 84
Kep
etimaden@hs01.kep.tr
© 2023 Eti Maden